Prozdrowotne wartości odżywcze mięsa drobiowego

bogactwo aminokwasów

 

Mięso drobiowe, w szczególności zaś mięso z kurczaka,  jest naturalnie prawidłowo zbilansowane pod względem dostarczania ilości i jakości aminokwasów. Tradycyjny filet z piersi kurczaka jest niezwykle bogaty w trzy ważne aminokwasy: walinę, leucynę oraz izoleucynę, które są niezbędne przy odbudowie włókien  mięśniowych, regeneracji organizmu,  odnowie biologicznej, a także pełnią ważną rolę w odchudzaniu i przebiegach wielu procesów biochemicznych. Szczególnie ważne jest to w stylu życia osób aktywnych, trenujących,  w treningach siłowych,  wytrzymałościowych, kiedy pobudzamy mięśnie do intensywnej pracy, ale także pełnią ważne funkcje w okresie rozwojowym dzieci i młodzieży. Aminokwasy te pełnią też role  uzupełniające w naszym ustroju, biorą bowiem udział w procesie wytwarzania energii, w regulacji poziomu cukru we krwi, kontrolują produkcję ludzkiego hormonu wzrostu, wchodzą w skład hemoglobiny i osocza, a także w procesie gojenia się ran.

Poza dobroczynną mocą aminokwasów mięso z kurczaka jest niezwykle strawne –  łatwo go więc nasz organizm  przyswaja, przetwarza i wykorzystuje na własne potrzeby. Mięso z kurczaka jest o wiele łatwiej trawione niż mięso wieprzowe czy wołowe. Ponadto mięso kurczaków dobrze wpływa na układ kostny, nie zawiera zbędnych magazynów tłuszczu i nie wymaga specjalnego przyrządzania, co sprawia, że można nim uzupełniać dietę nawet pięć razy w tygodniu. A głównie, jeśli chodzi o zawartość kilokalorii w składzie, mięso z kurczaka znajduje się w ścisłej czołówce najmniej tuczących mięs. Zawiera dużo mniej tłuszczu niż mięso z kaczki czy gęsi. Najlżejsze pod względem zawartości kalorycznej części kurczaka to jego piersi, które łatwo można przyrządzić. W przypadku diety odchudzającej warto zrezygnować ze skóry i podrobów z kurczaka i przyrządzać porcje mięsa na parze, gotować, dusić lub piec w folii, piekarniku, grillować i podawać w towarzystwie warzyw.

Poza tym mięso z kurczaka zawiera mniej tłuszczu, a to również decyduje o dietetycznej przewadze drobiu nad innymi mięsami. A ponad to tłuszcz drobiowy ma więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza linolowego, którego nasz organizm samodzielnie nie wytwarza. Niższa zawartość tłuszczu wpływa na mniejszą kaloryczność. Porcja 100g piersi kurczaka bez skóry dostarcza zaledwie 90 kcal, ta sama ilość szynki wieprzowej to aż 280kcal. W mięsie drobiowym jest więcej pełnowartościowego białka, a mniej kolagenu, głównego białka tkanki łącznej, to również doskonałe źródło cynku, który wspomaga pracę układu odpornościowego i wpływa na stan skóry. Dodatkową zaletą jest znaczna zawartość witaminy PP (niacyny) odpowiedzialnej za prawidłowy stan układu nerwowego i przewodu pokarmowego, niacyna usuwa także nadmiar złego cholesterolu (LDL) z tętnic. Poza tym mięso z kurczaka zawiera witaminę B6 i B12, a także selen i żelazo. Dlatego właśnie, uwzględniając wszystkie walory prozdrowotne kurczaka należy wzbogacić nasze codzienne menu w sałatki z dodatkiem kurczaka, dania obiadowe z porcją mięsa, a nawet smakowite zupy z kawałkami kurczaka Przygotowując potrawy z mięsa drobiowego należy pamiętać o usunięciu skóry, która zawiera najwięcej  kilokalorii i cholesterolu, a jeśli przygotowujemy drób pieczony, skórę możemy usunąć po obróbce termicznej, nasze mięso będzie wówczas bardziej soczyste. Starajmy się też zrezygnować ze smażenia drobiu i  panierowania, ponieważ przygotowane w ten sposób potrawy są znacznie bardziej tłuste i kaloryczne.

 

mgr Maria Fall-Ławryniuk

dietetyk i terapeuta ruchowy

Centrum Zdrowego Odchudzania Sylwetka  w Sopocie

www.twojasylwetka.pl

Copyright © PARADA DROBIU - finansowane z funduszu promocji mięsa drobiowego. Realizacja projektu: Verakom - projektowanie stron Nowy Sącz